
Sund mad
Sund mad
Ved Sund mad kommer vi omkring:
- Hvordan får du nemmere grøntsager i din hverdag?
- Kan sund mad smage godt?
- Hvordan sparer jeg penge på at lave sund mad?
Har du svært ved at få lavet mad derhjemme og føler du at du mangler noget rutine?
Så kom og vær med på vores madlavningshold.
Vi laver lækker, indbydende, billig mad sammen, for mennesker der godt kan lave mad, men mangler inspiration til at spise mere sundt.
Samtidig tager vi undervejs en opfriskning af den nemmeste måde at holde ordentlig køkkenhygiejne
Kom og få lysten igen til at forkæle dig selv med god hjemmelavet mad. Mærk samtidig forskellen på, hvad sund og lækker mad gør for din energi og dit humør. https://www.madforlivet.com/viden-og-forskning/sund-mad-fremmer-humoeret-og-bekaemper-depression/
Kroppen fungerer bedre, når den får det rette brændstof og det er hvad vi vil lave på vores madhold. Din sundhed og recovery
Vi laver maden i Marievangsskolens skolekøkken inddelt i små hold der hjælpes ad med at lave et lækkert måltid udfra en forudbestemt opskrift.
Derefter nyder vi maden sammen mens vi udveksler ideer og erfaring fra gangen.
Efter en fælles oprydning siger vi tak for i aften og går inspireret hjem og klar til at fortsætte i eget køkken.
Undervisere
Rikke Trier Kristjansen, Maria Højgaard og Heidi Madsen
Tilmelding
Tilmelding kan ske til Maria Højgaard på mail [email protected] eller telefon 29383418
Første gang er onsdag den 11. marts og herefter er det hver onsdag undtagen den 8. april 15. og 22. april.
Hver gang er fra 15-18. Vi har sidste gang den 6. maj
Det koster 30 kr. for råvarer pr. gang.
Læs mere om STARS og andre kurser her http://www.aktivforsindet.dk/recoveryskoler
